teisipäev, 23. detsember 2008

Jõuluaeg

Tänavu hiie sõbra tiitli saanud Muhumaa hobusekasvataja Martin Kivisoo kutsub lugejat mõtisklema jõuluajast – vanade eestlaste aastavahetusest.

Elame kristlikus kultuuriruumis. Kõik ostukeskused mängivad "Püha ööd" ja "Ave Mariat". Kuigi meie teadmised kristlusest on õhkõrnad, läheme jõululaupäeval kirikusse ja surnuaiale. Meid haarab harras meeleolu.

Kristliku kultuuri tugevust ilmestas ateistlik Nõukogude Liit: kommunismiehitaja moraalikoodeks oli lihtviisiline kümne käsu ümberjutustus. Tundmata piiblit ja katekismust, kanname endas oma kultuuriruumi, mille on loonud lähem ja kaugem minevik. Meie tulekut maa peale on ette valmistatud põlvest põlve 150 000 aastat, pärandades järgmisele põlvkonnale materiaalsed ja vaimsed väärtused. Meie vaimsus on mitmekihiline.

Kui otsustasin Tihuse hobuturismitalus Muhu saarel alustada muinaskultuuri õpperaja tutvustamist, kutsusin esimeseks külaliseks toonase Valjala pastori, nüüdse armee vanemkaplani Gustav Kutsari, et küsida nõu, kuidas seda teha kristlusega vastuollu sattumata.

"Aga siin ei olegi vastuolu," leidis ta otsekohe. "Üks traditsioon on 1700 aastat, teine 10 000 aastat vana. Mõnes paigas avaldub jumala vägi eriliselt."
Hiljem on Gustav Kutsar korduvalt meie riituspaiku külastanud koos kaplanite perekondadega, sest kultuur ei alga kristlusega, kultuuri juured on iidsetes aegades.

Tänapäevane Euroopa on samas olukorras nagu Vana-Rooma, kus vanad jumalad olid väsinud ja neil ei olnud enam väge. Inimesi haaras nautimiskultus (tarbimiskultus). Igas endast lugupidavas majas oli vähemalt üks momitoorium, kus oksendada, et uuesti söömist nautida. Ka meie ostame asju, et neid minema visata, selleks et taas uutest asjadest rõõmu tunda. Euroopat ahistab vaimse kuvandi puudumine, mis sunnib otsima lahendust.

21. sajand kujuneb inimese uurimise sajandiks. Kui oleme geneetikaga ühele poole saanud, hakkame uurima inimese vaimsust. See võimaldab teaduse abil luua uut vaimset kuvandit. Sellesse haaratakse tõenäoliselt kristlik kogemus, kuid ka muinastunnetus.

Siin on meil, eestlastel, võimalik Lääne-Euroopa rahvastele nende minevikukogemust taastutvustada. Euroopa metsarahvaste muinaskultuur on olnud üllatavalt sarnane Hispaaniast Siberini.

Lääne-Euroopa on oma iidse traditsiooni põhjalikult unustanud. Meie maarahvas ja Siberi rahvad ei saanud võõramaiste okupatsioonide tingimustes oma muinaskultuuri unustada, siis oleksime kaotanud oma identiteedi ega räägiks tänapäeval oma esivanemate keeles.

Meie maa on kaetud endisaegsete riituspaikadega. Oleme sideme nendega enamasti kaotanud. Veel 1930. aastate uurijatele nende tähendusest üldjuhul ei räägitud – see teema oli liiga püha ja isiklik. Nüüd korjame oma põliskultuuri riismeid, kuid oleme võrratult rikkamad kui lääneeurooplased.

Kui vanem poeg oli viieaastane, tuli ta hommikul toidulauda vaatama, mis jõululaupäeva õhtul esivanematele jäetud. "Nad on küll väga vähe söönud," ütles ta. Aga ei! Antud oli väga palju. Esivanemaid oli meeles peetud, aga meelespidamine kosutab hinge. Kui läheme jõululaupäeva õhtul surnuaiale küünalt viima või hiide tuld tegema, on mõtet esivanematelt vanade ja vähem vanade asjade kohta järele küsida.

Me ei saa otseseid vastuseid, kuid sel kombel meie tunnetus asjade olemusest süveneb. Me võime tajuda seoseid, mida esivanemad on tundnud. Võime tunnetada seost looduse ehk jumala väega, sest oleme osake loodusest ega saa ennast sellest lahutada. Niisamuti oleme lahutamatu osake vaimsusest.

Arvan, et vaimsus on püüe kehtestada endale eetilisi raame ja neid täita. Selleks vajame üldkehtivat tunnetust maailma eetilisest olemusest ja enda määratlust selles.

Looduse vägi ja kosmiline vägi tulevad meie elus kõikjal esile. Muhumaal Igaküla metsas on Suurekivi Mulk – positiivse väeväljaga paik, kus kõigil teelistel oli mõnus jalgu puhata. Oli teada, et kivile ei tohi sülitada, aga Tooma Vambola Koguva külast sülitas kivile. Õhtuks oli ta keel villis, villid puhkesid, keelenahk lagunes.

See oli selle paiga bioelektromagnetilise välja ja alateadvuse koostoime tulemus. Samavõrd võib iidne riituspaik mõjutada meid positiivselt.

Meieisapalve on kanal, mille kaudu inimene loob silla iseenda ja kosmilise väe vahele. Sama kanal toimib riituspaigas, kus sidet kosmilise ja maa väega on otsitud aastatuhandeid. Kui läheme metsa jalutama, pöördume värskena koju tagasi – oleme omandanud osakese metsa väest.

Imekombel ei eksi me enamasti põhilises. Jõulukuusel ei murra me latva, sest siis ei vahenda ta meile kosmilist väge. Matustel murrame kuuseladva, et lähetada kallile lahkunule Linnuteed mööda maaväge toonelasse. Arvasime, et hing jääb toonelasse kolmeks sugupõlveks ja neljandas pöördub maa peale tagasi – nii seitse korda.

Matthias Johann Eisen arvab, et sõna "jõul" tuleb skandinaavlaste sõnast gehol, mis väljendab aastalõpu lusti- ja naljapüha. Kui eelmise päikeseringi rõõmuga lõpetame, loodame uuelt aastalt õnne. Oma lootuse kinnituseks riputame ehted-ohvriannid jõulukuusele või hiiepuule.

Jõulukuuse ehtimise komme on maarahval umbes 200 aastat vana. Iidsed jõulukaunistused olid tähenduslikud: kaheksakand kõige elava ja kasvava kaitsemaagiline märk, tagurpidi või päripidi haakrist päikesemärgina, mis peremärgina võis olla pereõnne sümbol, ringiga piiratud võrdkülgne rist inimese või hinge märk.

Meie esivanemad arvasid, et päike jääb 22., 23. ja 24. detsembril pessa ja 25. detsembril algab uus päikeseaasta. Muistsel vana-aastaõhtul, 24. detsembril oli kombeks meeles pidada nõrgemaid, kelle talvised toiduvarud olid kasinad. Kingid tehti enamasti anonüümselt – kanti märkamatult abivajaja kotta. Suures kingivalimisvalus võiksime jõuluajal sedagi mäletada.

Jõulud on vaikseks järelemõtlemiseks. Uuele päikeseringile läheme vastu koos lähedaste, sõprade, omastega. Jõuluajal tahame endast midagi anda, genereerida heatahtlikkust, olla ohvrimeelsed. Iidse tunnetuse kohaselt pöördub heategu mingil muul moel meie endi juurde tagasi.

Käime kirikus, surnuaial, hiies või lihtsalt metsas, et leida hingepidet endale ja trööstida teisi. Jõuluajal hoiame oma mõtted puhtad, et luua positiivseid visioone uueks saabuvaks aastaks.

neljapäev, 18. detsember 2008

Metsamajas...enne ja pärast...

Vastu tulles paljude soovidele, siis nüüd ka eellugu Metsamajja tulekule...ja kõik põnev, mis pärast toimunud... ;)

NB! Tegu on tegelikult igatalviste kogemustega nii Metsamajas kui mujalgi metsaonnides - aga kuna selgus, et VÄGA PALJUDEL pole aimdustki, mismoodi elu talvises metsas välja näeb, siis panen seekordsed elamused kirja ja jagan neid lahkelt kõigi huvilistega.

Niisiis.

Metsamajja saabudes näitas kraadiklaas õues -6 kraadi. Toas oli -4 kraadi. Ja KÖÖGIS OLI -8 kraadi. Söögitegemise soov kadus koheselt.

Usina kütmise järel saavutasin 24h möödudes toatemperatuuriks ca 5 kraadi. Õues oli -8 kraadi. Ja KÖÖGIS OLI -10 kraadi. Kiskus väga sedamoodi olukorraks, et suren nälga, sest köögis ei kannatanud üldse viibida.

Toaski istusin arvuti ees jope seljas, müts peas ja kindad käes. Oi, millised porrid kirjavead tulid, kui kinnastega klaviatuuril tippisin...

Nohjah. See ei olnudki tegelikult kõige hullem asja juures.
Palju lõbusamaks elamuseks kujunes välikemmergus käimine.
Noh - kergemad hädad sai aetud kiirkorras nurga taga lumeussidele koopaid rajades.
Aga kui tõsisem istumissoov peale tuli, siis pidi ikka paberirull näpu vahel väikese abihoone juurde kõndima. Pimedas minnes ka küünal käes loitmas (nagu mõnes haldjafilmis, kus haldjad uitavad küünlavalgel läbi põlislaante...kuigi siiski mitte peldiku poole...vist), et ikka näeks, kuhu istuda.

Noh, seda ma vast pikalt kirjeldama ei hakka, et milline tunne see on, kui s*** p***e külge jäätub. Kasutage oma kujutlusvõimet!
Erinevalt sarnasest situatsioonist suvisel ajal, ei lange talvel õndsusohe huulilt mitte potile istudes, vaid sealt tõustes.


Nii. Kütmisest veel veidi. Ahju kütmist mõtlesin...
Kuna liigagar puude alla loopimine võiks ahju ja korstna puruks lüüa, siis tuli rahulikult kütmisele läheneda.
Mis omakorda tähendas seda, et toatemperatuur püsis visalt allpool 10 kraadi ning hommikuks langes veelgi madalamale.
Sestap venisid igal hommikul ärkamised planeeritust mitu tundi pikemaks - lihtsalt niivõrd mõnus oli vedeleda soojas pesas, hingeaurupilvedest erinevaid kujundeid puhuda ning päevaseid tegevusi MÕTETES ellu viia.
Sellest, mismoodi viimaks voodist välja ronides edasised asjad ahvikiirusel toimusid, ma juba kirjutasin eelmises päevikukandes...


Kaevust vee toomine oli ka iga kord parajalt närvesööv protseduur.
Seda seetõttu, et vesi panges kippus ära jäätuma - mistõttu esimese asjana tuli kuidagi jääst lahti saada, et vedel vesi ka pange mahuks.
Selle tulemusel on nüüd õue peal kümneid pangekujulisi jääskulptuure, mille sisse ma (nutikas nagu ma olen!) õhtul küünlad pistsin.
Päris kena valguse ja värvidemäng tuli sellistest jäistest laternatest.


Ongi lood päevaste toimetustega enamvähem ühelpool.
Sest öö saabub siin punkt kell 17. Ehk siis niipea, kui pimedus maale langeb, pole õues enam suurt miskit teha peale küünla- ja tõrvikuvalguse imetlemise ning metsloomade häälte kuulamise.

Loomi liigub maja ümber aga palju.
Nagu eelmises kandes mainitud, siis sigade röhitsemine on igaõhtune unelaul - käisime Crackiga ka nende magamiskohta uudistamas, see asub vaevalt 150 meetri kaugusel majast. Kärssade maantee aga kulgeb suisa õuevärava eest mööda...

Põdrad majale väga ligi ei tiku. Kõigest paarisaja meetri kaugusele. Nad ajavad seal omi asju - nt. hõõruvad sarvesid vastu puid (uued sarved alt kasvama hakkamas ja värsked sarvemüksud sügelevad), tekitades sedasi käsisae kriipimist meenutavaid saundiefekte.

Rebased. Nohjah. Ma juba arvasin, et muud loomad on nad siit ära peletanud. Aga tutkit!
Õhtul klähvisid teised kohe siinsamas - üks paarikümne meetri kaugusel ühel pool aia servas, teine aia vastasservas. Crack vahtis, tölpa ilme näol, saamata aru, mis kummaline haukumine see küll on: kõlab nagu koer, haiseb nagu rebane.

Ja meie mõlema lemmikud - hundid!
Cracki lõhn võeti taaskord üles ja kahel õhtul juba vilksasid suured kogud käbedalt valgusvihkudest eemale. Huvitav, kas hasart on see, mis meelitab neid minu koera jahtima? Sest toitu metsa all jagub - ainuüksi see seakari siin annaks korraliku pidulaua mõõtmed välja...


Täna õhtul lisandus senikohatud-nähtud-kuuldud loomadele veel üks kohalik elanik.
Kummitus.
Astusin pimedas õuele - ja korraga käis katusel hirmus raksakas.
Justnagu oleks sinna visatud suur kivi või vajunud karu läbi katuse või peksnud ilves ahastuses peaga vastu katuseplaate.
Ent - mitte ükski versioon ei pidanud paika.
Polnud jälgegi, kedagi ei liikunud, kõikjal valitses raksatuse järel rahu ja vaikus.

Et siin majas varemgi kummalisi samme kuulda on olnud, nähtamatud käed riietest kiskunud jms. kõhedusttekitavat aset leidnud, siis ei jää muud üle, kui katuselt kostnu kummituste süüks ajada.

Siitmaja kummitustest kirjutan millalgi pikemalt ka oma uues raamatus, ligilähedastest kummituslugudest võib iga huviline lugeda aga mu sellesuvisest raamatust "SALAPÄRANE EESTI"
http://www.markokaldur.com/raamat


Ahjaa.
Üks väga huvitav elamus on siin ihu harimine ehk enda pesemine.
Suvel on lihtne - mauhti jõkke, seep-shampoon peale, mauhti loputama, kogu moos.
Talvel see nii lihtne ei ole. (kui just talisuplejaga tegu pole).
Kõik algab vee soojaks ajamisega. Selleks tuleb minna pakaselisse kööki. (loe köögi temperatuuride kohta uuesti eestpoolt).
Kui pajatäis vett soojaks saadud, siis kausside kolinal trepile minek.
Edasine vaatepilt on selline, mida jaapani turistid agaralt filmima kukuks, samal ajal pilku sündsalt kõrvale pöörates.
(ünneks aga siiakanti jaapani turiste ei satu, muidki uitajaid suht vähe - nõnda saab pesemisprotseduuri suht segamatult läbi viia).

Et pakane kõdistab ja varbad lumes jäätuvad, siis möödub pesemine ahvikiirusel. Soe vesi kehale, kiiresti shampoon ja dushigeel peale, kiire hõõrumine (et pealevalatud vesi vahepeal jäässe minna ei jõuaks), seejärel juba leigeks muutuda jõudnud vesi kehale, kiire loputus, kõrvadest shampooni koukimine (tegelikult võiks seda ka toas teha, aga ma liialt esteet selleks) ning libisedes-komberdades toa poole lippamine.
Aga see eest on nii mõnus (ja niiiiii külm) pärast puhtana toas väriseda!


Muidugi võib ka jões ujumas käia.
Talvel on selleks kolm enimlevinumat viisi:
1. Mittevabatahtlik ujumine. S.t. siis jää tugevuse valesti hindamine ja seejärel täisriietuses vette plartsatamine. Ei soovita kellelegi - ent igaüks peaks seda vähemalt korra elus kogema. Siis teate ka, millest ma räägin...
2. Vabatahtlik saunajärgne ujumine. Leiliruumist kuuma kehaga jääkülma vette kargamine on üks mõnusamaid asju, mida talvel saunas käies teha saab. Soovitan kõigile - ja igaüks peaks seda vähemalt korra elus kogema. Soovitavalt mitu korda. Siis teate kaasa rääkida ja teistelegi kiita...
3. Vabatahtlik mittesaunajärgne ujumine. See kvalifitseerub juba "kiiksude" valdkonda. Ja "kiiksusid" mul jagub.
Ehk siis - täna sai ka see järgi proovitud. Jooksusammul 15 sekundit majast jõeni, 30 sekundit vees, 10 sekundit tagasi majani (kusjuures füüsikaseadusi arvestades ei tohiks kuidagi 10st sekundist jaguda selle teekonna läbimiseks), paks rätik ja soojapoolne ahi ning nüüd viimase boonusena "köh-köh-köh".
Palju õnne mulle, kui haigeks jään!
(Loll saab kirikus ka peksa jms. vanasõnad ka sinna otsa...)


Paar sõna räägiks vahepeal veel ka oma eesrindlikust "valvekoerast".
Käisin just päevikukirjutamises pausi tehes korraks õues. Lumeusside teema, noh.
Ja nagu ikka pimedal ajal - Crack otsustas, et tema eesliinile ei trügi vaid jääb kindluse väravaid kaitsma.
Ehk siis - ei sammugi majatrepilt eemale.
Kui viimaks suutsin ta kaugemale meelitada, siis püsis vaikselt ja vaguralt mu jalgade juures.
Oh, miks ei võiks ta nii kuulekas kogu aeg olla - nt. linnas või kuskil rahvarohkes/koerterohkes kohas jalutades???
Niipaljukest siis samojeedi koerte "valvefunktsioonist".


Nüüd ongi kellaaeg juba nii kaugel, et peaks selle päevikukande üles panema.
Kindlasti jäi veel asju, mida rääkida - aga sellest järgmine kord juba...

kolmapäev, 17. detsember 2008

Pakane ja välikemmerg

Kas tahate teada, mis tunne on pakasega õues s***l käia?
Mina nüüd tean.
Kui ka teada tahate, siis küsige...

Tibidest

Tibi ütleb:
Mina olen ju naine!

Marko ütleb:
Sa sugude võrdsusest oled kuulnud? Võrdõiguslikkus jms. pahn...
Hakkad aga puid raiuma! ;)


Tibi ütleb:
Ja mis siis sina teed?

Marko ütleb:
Ma siis senikaua vingun ja virisen nagu naine... :D

* * * * * * * * * *

Tibi ütleb:
Ei, ei, ära ole nii õel!

Marko ütleb:
Puid pead lõhkuma, puid pead tassima, telki pead üles panema, vett jõest (või mujalt) tooma, asju tassima jne. jne. jne.

Tibi ütleb:
Ahhh...

Tibi ütleb:
Ei! Ei!

Marko ütleb:
Mis ei?

Tibi ütleb:
Seda teed sina...

Tibi ütleb:
Sina oled ju mees!

Marko ütleb:
Mis sa arvad, et sa oled rännakul ainult iluasjaks kaasas ve?
Unusta sel juhul igasugune rändamine jms. ära...


Marko ütleb:
No aga kui iluasjaks tahad olla, siis otsi mõni bemmiga jorss, kes su kuskile linnalähedasele tühermaale grillima viib ja sinu eest kõik ära teeb ja pärast sind kapoti peal põrutab...
Kui aga rännata tahad, siis arvesta, et kõik teevad metsas kõike...


* * * * * * * * * *

Tibi ütleb:
Ja kui ei sobi selline linnalaps, siis otsige selline kes sobib!

Marko ütleb:
Milline ei sobi?
Selline, kes kaks kätt taskus metsa tuleb; kõrvalt vaatab, kuidas teised tööd teevad; kelle asju peavad kümme neegrit tassima; keda tuleb nagu sitta pilpa peal hoida ja kelle eest tuleb kõik ära teha???!!!???
Selline ei sobi tõesti!!! Kohe mitte kuidagi ei sobi!!!

teisipäev, 16. detsember 2008

Aju pees

Jobud tulid maja juurde oma ajujahiga otsapidi. Enamvähem kuulid vihisesid juba õuel.
Ma siis lasin umbes 20 sek auto signaali...
Seejärel oli umbes 30 sek totaalset vaikust...
Ja siis hakkas kõrv seletama metsa alt kostuvaid roppusi... :)

Igal juhul lõbus. Ain't pimedas õue minnes olen nüüd ettevaatlik ja kasutan tagaust.

Isegi põlismetsas ei hakka igav... Mulle selline elu meeldib!!! :P

Enesekriitika

"Kuigi eestlasele on isiklik läppar tuttavam kui elukaaslase g-punkt, ei ole tal siiski õnnestunud arendada oma riigis märkimisväärset IT-ühiskonda."

"Eesti tiigrihüpe on tegelikkuses nagu kastreeritud kassi peer, tugevalõhnaline, aga jõuetu."

"Eestlased tembeldatakse maailmas taas analüüsivõimetuteks hädapätakateks."

"Nii äris kui ka voodis on eestlane harjunud kiirustama, ja tulemused on mõlemas jäänud tihti kehvapoolseks."

"Eesti mees poob ennast pigem üles, kui soovib edu konkurendile, naabrile või isegi sugulasele."

"Soomes on tehasetöölise tähtsaim tööriist tema aju, Eestis aga endiselt kaks kätt."

"Võib-olla arvavad nad, et teevad tööd. Ma kahtlen, kas neist paljudel on arvuti sissegi lülitatud. Arvuti taga on aral hea peidus olla. Või kuidas?"



Sami Lotila
www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=308505

esmaspäev, 15. detsember 2008

Metsamajas

Vahelduseks midagi ka hingele...

Mõnus on olla sügaval metsade ja rabade rüpes, kaugel igasugusest tüütavast inimasustusest ja lärmakatest majapidamistest, keset ürgset loodust ja täielikku rahu ning vaikust...

Öösel käisin täiskuuvalgel metsa all jalutamas.
Loodus oli sama valge kui päeval - silm seletas iga väiksematki detaili: oksi, heinakõrsi, käbisid puudel, puujuurikaid jalge ees.
Metsaalune, teerajad, võsastuvad heinamaad - lumi sätendas ja helendas kõikjal ebamaiselt sinaka kuu valguses.

Üles vaadates nägin taevas miljoneid tähti.
Linnas elades ei näe sellist vaadet kunagi - siin metsas aga ei sega ükski valgusallikas tähistaevast täies võlus imetlemast.
Mõnigi täht jõudis sellal, kui taeva sünkjasse mustusesse pilgu puurisin, valge jutiga alla langeda. Ei hakanud siiski midagi soovida, sest mul on juba kõik olemas, mida tähtedelt küsida võiks.

Korraga kaikus kaugel raba peal huntide ulg.
Kaugel nende pesa paikneda ei saa, seda tõendas ka valju ja kõrvukriipiv ulg. Kusagil siinsamas lähedal nad elavad - juba sügisel nägin korduvalt hundiema koos kutsikatega majaõuel ringi uitamas, kord varjudesse kadudes, kord valgussõõris ülbelt inimesele otsa vaadates. Nüüdki olen huntide jälgi maja ümber ja metsa all korduvalt tähele pannud, õhtu hakul võsa veerel märgatud hallid kogudki kuuluvad tõenäoliselt neile.

Lähemalt metsa alt kostus teistegi loomade tegutsemishääli.
Vaikset nahistamist ja nohistamist kõlas sealt, kus loomade toidupukk. Küllap tegutses seapere või kitsekari kõhu täitmisega.
Ning aeg-ajalt kajas kõrvu ka tasast niutsumist-siutsumist - pisemadki loomakesed olid alles või juba liikvel, et öö hakul endale toitu otsida või paaritumiseks omasugust leida.

Muus osas valitses aga metsas täielik vaikus. Peale loomade üksikute tegutsemishäälte polnud ühtki muud heli ega häält kuulda.
Vaikus oli nii sügav, et tegi suisa kõrvadele haiget - linnalärmi ja pideva taustamüraga harjunul pole lihtne nõnda korrapealt ümber harjuda põlismetsa tumma ööga.

Maja juurde tagasi sammudes silmasin selle kuma juba kaugelt.
Algul õrna ebamäärase valgustäpina, siis aga hakkasid ühtlasest valgusest eristuma küünlad aknalaudadel ja trepil ning tõrvikud õuel puude all. Kogu hoov oli täis hubast kollast helendust, mis väreles ja peegeldus vastu nii lumelt, majaseintelt kui puuokstelt. Korraks tundus, nagu astunuks ma keskaegse linnuse hoovi - niivõrd meenutas selline pehme valgus ammuseid aegu.



Tunde hiljem kustusid viimasedki valgusallikad õuel ja kõikjale vajus sünge must pimeduseloor.
Kui siis viimasedki tuled kustutasin ja hiirvaikselt trepil seisin, oli kuulda loomade hääli suisa siitsamast, maja külje alt.
Jõetaguse metsa varjust kõlas vaikset röhkimist ja ragistamist - sealses madalas võsas tavatsevad metssead ööbida. Kärssninade uneeelsed askeldamised ja pesasättimised on üle jõevee selgelt maja trepile kuulda.
Hommikul, kui piisavalt vara ärgata ning pingsalt samasse suunda vaadata, siis võib näha mustjaspruune selgasid heina sees liikumas ja kõrgema metsa alla kadumas.

Korraga kostus kõrvulukustav ragin.
See ei saanud kaugelt tulla - vast kõige rohkem saja meetri pealt.
Midagi suurt vajus seal läbi hapra jõejää ning läbivajumise ja veest väljarabelemise hääled olid selgelt läbi pimeduse kuulda. Oli see nüüd turske kult või suisa põder, seda häälte põhjal nii lihtsalt selgeks ei tee.
Natuke aega jääraginat, siis kadusid kiired sammud taas pimedusse.

Veidi veel pimeduses seistes hakkas kõrv eristama imetasast nahinat ja pehmeid samme.
Needki tulid siitsamast, kord kostusid maja nurga tagant, siis aia servast, siis puude alt. See ei saanud olla keegi muu, kui hundipere - teised loomad nii maja ligi ei trüginud.

Huntidel oli aga oma huvi ja stiimul mängus.
Nimelt Crack.
Sügisel valisid nad mu koera oma potentsiaalsete ohvrite nimekirja ning sellest saati kohtab hundiperet igal öösel maja juures. Nad ootavad hetke, mil tähelepanu hajub või Crack liigses uljuses majast liiga kaugele sammub - et siis kiire lõppskoor teha.

Kuid õnneks Crackil mõistust jagub.
Muidu nii julge ja uudishimulik, hoidub ta öisel ajal targu peremehe jalgade juurde ega astu ühtegi liigset sammu pimedusest kostuvate helide poole.
Küllap tema silm märkab, nina haistab ja kõrv kuuleb palju paremini seda, mis ümberringi toimumas. Ning kogu saadava info põhjal jõuab karm reaalsus selle pisikese koera pähegi.

Ometigi on uudishimu tal siiski hirmust hoolimata alles - trepil seistes püsivad kõrvad pingsalt kikkis, koon nuusib pidevalt uude suunda, silmad jälgivad tähelepanelikult ümbritsevat pimedust.


Huvitavaks ja närvekõdistavaks elamuseks kujuneb vaikne automürin metsateel.
Maja juurde toovale rajale igaüks ei satu - see on tupiktee, millele maanteelt keegi pööratagi ei oskaks. Nõnda tekitab iga sellelt teelt kostev ebaharilik hääl uudishimu ja muudab tähelepanelikuks.
Kuigi pea kilomeetri ulatuses on tee maja juurest nähtav, pole ometigi autotulesid kusagil märgata. Kes iganes seal pimedas liigub - ta on kas hulljulge, kardab oma tulekut paljastada või tunneb teed väga hästi.
Veidi hiljem kostub veidi kõvemat müra ja hetkeks nagu vilksaks teelt valguski.
Küllap pööras salamisi majale lähenenud juht eestpaistvaid majatulesid nähes oma masina ümber ja suundus mõne teise majapidamise juurde sügaval metsas.
Miks - seda teab vaid too juht ise.
Arvukad legendid metsade rüpes aset leidnud "vahejuhtumitest" aga sunnivad veel tükk aega hiljemgi tähelepanelikult metsateed jälgima.

Südaööl enne uinumist jääb vaid viimaks vaid üksik küünlake kamina peale põlema. Õrn leek heidab tuppa varjusid, valvates mõnusat und. Ja uni tuleb magus - hoolimata sellest, et toas alla kümne kraadi sooja on.


Hommik saabub kargena.
Soojas voodis on nii mõnus ärgata, eriti kui hommikupäike otse aknast silma torgib. Hingeaurupilved, mis tekivad, ei motiveeri kuidagi teki alt välja pugema. Ent siiski - vaja ahi küdema panna ja korraks välikemmergus käia.
Riietumine see eest toimub ahvikiirusel ja enne kui jäised riided külmavärinaid tekitada jõuavad, on lihased käbedatest liigutustest juba soojad.

Õues on kõik valge.
Lumi ja jää ja härmatis säravad pilvitust taevast paistva päikese käes. Lume helk on nii terav, et paneb silmadki valutama.
Puuoksad on kui eredad kristallid, pildudes sädemeid igas suunas; rohulibledki, mis lumest paistavad, säravad kümnetes eri värvitoonides.

Natukese aja pärast tõuseb korstnast suitsulipp noolsirgelt taeva poole.
See tähendab vaid üht - ees on ootamas veelgi pakaselisemad päevad ja ööd. Sestap vaja maja juba varahommikul kütma hakata, et õhtuks soe ase garanteeritud oleks.

Aurav kohvikruus käes teeme Crackiga tiiru ümber maja.
Seal, kus õhtul veel puutumata lumi valendas, märkab silm nüüd loomajälgi. Kuigi - vähem kui tavaliselt - sest koera majas viibimine peletab mõnegi arama metslooma kaugemale.

Kohv joodud, ootab ees väike jalutuskäik ümbritseva metsa alla.
Käime läbi paigad, kust kust öösel raginat ja samme kostus.
Lumes on näha suuremaid ja väiksemaid jälgi. Alates hiire peenikesest jäljereast kuni põdra massiivsete sammudeni. Üle jõe paistab sigade poolt üles küntud uudismaa, värskemad mullahunnikud tähistavad kohta, kus möödunud ööl kärssasid kulutati.

Märjemate kohtade peal heinamaal ja luhtadel märkame loomade raskusest murdunud jääd ja lahvandusi.
Jõejääski leidub paar suuremat ja värskemat auku - tõenäoliselt ei osanud põdrad hinnata jää paksust ja said kena talisupluse osaliseks.

Ning lõpuks hundijäljed.
Need ajavad Cracki pöördesse. Tema karv läheb turri (uskumatu, et sellise paksu kasuka puhul see üldse võimalik) ning nina käib pingsalt mööda jälgi.
Heameelega tormaks ta nüüd jälgi mööda minema - päevavalges on ju julge koera rind rasvane. Ent käsk peremehe juures püsida ja kerge alateadlik hirm hinges, hoiab koera siiski nägemisulatuses.



Nii möödub Metsamajas päev päeva järel.
Sügaval metsas, loomade seltsis ja pakast trotsides, pimeduses ekseldes ja eredas päevavalguses uidates.
Rahulikult ja mõnusalt, lõõgastavalt ja mugavalt.
Ja ega ei tihkagi tagasi linna minna - niiviisi metsas on hea puhata ja aega surnuks lüüa...

esmaspäev, 8. detsember 2008

neljapäev, 4. detsember 2008

Huumorisooneke

Tänane ilm vist soosib huumorisoonekese võbelemist!

Marko ütleb:
Pärast tualetis käimist pole vaja ajalehte naabri postkasti tagasi toppida!
 
Y ütleb:
mis asja sa sonid? :P

Marko ütleb:
süümekad tekkisid ve? :D

Y ütleb:
EI...

Y ütleb:
ma pole juu su naaber

-------

Marko ütleb:
vähemalt ei tekkinud sul süümekaid...erinevalt mõnest :D

Z ütleb:
:D ei tekkinud jah

Z ütleb:
mis mul varjata

Z ütleb:
ega ma esimene ole

kolmapäev, 3. detsember 2008

Pimedus tunneli lõpus

Dears,

Due to the financial crisis facing the world at the moment, the light at the end of the tunnel will be switched off to save on electricity costs, until further notice.

Sincerely,
GOD


---

X ütles:
juba loetud, õnneks ise näinud veel ei ole :D

MARKO ütles:
valgust ve? :D

X ütles:
mhmh, ei sisse ega välja lülitatud pirni tunneli lõpus :D

MARKO ütles:
pikk tunnel järelikult

MARKO ütles:
või siis - rõõmusõnumiks sulle - äkki su tunnelit ei ole lõpuni kaevatudki?!? :D :D :D :D :D :D